Temat roku:
Być solą ziemi. Akcja Katolicka w służbie Kościoła.
Systematyczne studiowanie materiałów formacyjnych przeznaczonych na rok liturgiczny 2012/2013 i wykorzystanie ich wskazań w działalności praktycznej. Zapoznawanie się z materiałami Synodu Krakowskiego i wykorzystanie ich w działalności praktycznej.
Liturgia i modlitwa
- Rekolekcje, dni skupienia : DIAK, POAK – REJONOWE przynajmniej raz w roku.
- Systematyczna praca nad sobą, modlitwa, kontemplacja, adoracja Najświętszego Sakramentu, a także lektura duchowo ubogacająca i systematyczne przystępowanie do sakramentu pojednania.
- Systematyczny rachunek sumienia, który pomoże ocenić przestrzeganie Bożych przykazań w codziennych obowiązkach, w pracy, w podejmowaniu życiowych decyzji.
- Oprawa liturgiczna przynajmniej jednej Mszy Świętej niedzielnej, przynajmniej raz w miesiącu.
- Objęcie stałą modlitwą wszystkich kapłanów, w szczególności Asystentów Kościelnych Akcji Katolickiej.
- Udział w krajowej pielgrzymce na Jasną Górę przedstawicieli wszystkich Parafialnych Oddziałów AK, a także motywowanie i wspieranie finansowe członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, umożliwiające im udział w naszej pielgrzymce.
- Udział w pielgrzymce członków i sympatyków Akcji Katolickiej organizowanej przez DIAK.
- Organizowanie spotkań modlitewnych oraz adoracji Najświętszego Sakramentu.
- Czynny udział w obchodach Dnia papieskiego (Pielgrzymka Różańcowa).
- Krucjata różańcowa w intencji Ojczyzny.
- Czynne i modlitewne włączenie się w obchody Roku Wiary.
Problematyka społeczna
- Organizowanie spotkań formacyjnych, które ukierunkują członków Akcji Katolickiej na praktyczne działania służące drugiemu człowiekowi.
- Rozpoznawanie problemów we własnym środowisku, wymagających mobilizacji sił społeczności lokalnej i podejmowanie zadań zmierzających do ich rozwiązywania.
- Koordynacja przez DIAK charytatywnych działań podejmowanych przez Parafialne Oddziały AK.
- Kształtowanie wrażliwości społecznej na potrzeby ludzi wymagających naszej bezpośredniej pomocy.
- Czynny udział w życiu społecznym, kulturalnym i oświatowym swojego środowiska.
- Wspieranie polityków wywodzących się ze środowisk katolickich, w szczególności członków AK oraz stawianie im wymagań, aby w swych działaniach służyli Bogu i Ojczyźnie.
- Podejmowanie działań zmierzających do utrwalania i pogłębiania wiedzy na temat prawa moralnego głoszonego przez Kościół.
- Popieranie programów społecznych zmierzających do zachowania porządku społecznego opartego na zasadzie sprawiedliwości i miłości.
- Przełamywanie apatii i poczucia niemożności w życiu społecznym.
Zagadnienia organizacyjne
- Bardziej dynamiczny rozwój struktur Akcji Katolickiej poprzez powoływanie kolejnych Parafialnych Oddziałów oraz pobudzanie do aktywności już istniejących.
- Utrzymywanie stałego kontaktu Diecezjalnego Instytutu z Parafialnymi Oddziałami. W szczególności, wizytowanie POAK przez członków Zarządu DIAK, udzielanie wyjaśnień i wszelkiej pomocy koniecznej do sprawnego funkcjonowania stowarzyszenia.
- Utrzymywanie stałego kontaktu z Instytutem Krajowym, zgłaszanie propozycji uwag i pytań, dotyczących funkcjonowania stowarzyszenia, a także przekazywanie informacji o wszelkich trudnościach z jakimi boryka się Diecezjalny Instytut,
- Zaangażowanie w organizację Dnia Papieskiego.
- Podejmowanie działań zmierzających do integracji parafian, aby parafia była rzeczywiście wspólnotą wspólnot.
- Podejmowanie działań wychowawczych wśród młodzieży, ukazujących wartość życia wspólnotowego w Akcji Katolickiej oraz Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży.
- Propagowanie idei AK w środkach masowego przekazu.
- Zwiększenie dyscypliny finansowej w zakresie ściągalności składek członkowskich.
- Terminowe przekazywanie rocznych sprawozdań do DIAK.
Formacja
Zgodnie z powyższymi zaleceniami i zaleceniami Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej będącego w załączeniu. (Strona internetowa KIAK).